09.04.2016

Конспект комбінованого заняття з сенсорного виховання в групі раннього віку ДНЗ

Тема. На гостини до мишки.
Мета: Продовжувати фіксувати увагу дітей на формі предметів, навчати їх простих прийомів встановлення схожості і відмінності однорідних предметів, зіставляти форму предметів зі зразком; вчити розрізняти й називати кольори (зелений, жовтий, синій, червоний);вчити, розрізняти й порівнювати предмети (довгий – короткий, великий – маленький, високий – низький); розвивати увагу, пам’ять, дрібні м’язи пальців рук; виховати спостережливість, бажання виконувати завдання.

Матеріал. Іграшки мишка, Колобок, лисичка, великий і маленький ведмідь, велика і маленька ялинка, геометричні фігури, три кошики з цеглинками, кубиками, ляльками, цукерки та горішки ( за кількістю дітей), шапочки для гри «Хурделиця».
Попередня робота. Спостереження в природі, проведення занять з сенсорного розвитку. 
Хід заняття
   Діти заходять у групу, вихователь звертає увагу дітей на те, що в гості до них завітала мишка. 
- А хто це до нас завітав? ( Звертає увагу на Мишку) 
- Правильно, це Мишка до нас на гостини прибігла. ( Бере її).
 Вона запрошує нас на гостину. Живе вона далеко в лісі. Хто хоче вирушити з нами? Тоді потрібно поспішати, бо мишка побіжить своєю дорогою, а ми підемо своєю і, може, когось зустрінемо. Ось дві доріжки. Якою підемо довгою чи короткою? 
     Діти визначають і йдуть довгою доріжкою, зустрічають Колобка і знаходять атрибути (дидактичні матеріали для гри: кружечки, квадрати різного кольору обручі). 
Гра «Знайди будиночок»
Діти підбирають ключі до будиночків (кружечки і квадрати).  
Далі вихователь пропонує повернутися й піти іншою доріжкою (вона проведе дітей на галявину, де ростуть дві ялинки – висока і низька; стоять два ведмеді – великий і маленький; три кошики з цеглинками, кубиками, ляльками).  
- Ця доріжка привела нас до лісу. Які ялинки тут ростуть на галявині?
 Які ведмеді граються? Скільки їх? Якого кольору?
    Далі вихователь звертає увагу на кошики, що стоять під ялинкою, на те, що в кошиках багато цеглинок, кубиків і ляльок. Вихователь пропонує дітям взяти по одній цеглинці, по одному кубику, по одній ляльці. Діти визначають колір предметів, говорять, що можна збудувати з цеглинами і кубика (стільчик). Будують стільчики для ляльок, обіграють їх, визначають колір стільчиків, кількість, величину. 
     - Ми можемо сісти на ці стільчики? Чому ні? 
     Вихователь звертає увагу дітей на те, що зараз на вулиці зима, холодно і ведмеді взимку сплять в барлозі. Але тут  зима обійшла галявину, тож потрібно допомогти зимі.
Гра «Хурделиця»
   Діти одягають шапочки і стають сніжинками – кружляють на галявині, вихователь розсипає сніжок.
    Вихователь читає уривок з вірша Г. Бойка.
Ой, летять, летять сніжинки
На будинки, на ялинки,
На дорозі, на полях –
Біла – біла вся земля! 
- Ось і на цю галявину прийшла зима. Нехай ведмеді засинають в барлозі до весни, а нам час йти далі, адже Мишка чекає нас.
   Діти підходять до будинку Мишки. 
- Мишка нас вже зачекалась, каші наварила. Приходьте, сідайте.
   Вихователь розповідає потішку й роздає тарілочки  різного кольору. 
Малювала зранку мишка
Три цукерки, два горішки,
А в обід в куточку сіла
І смачний малюнок з’їла. 
Гра «Розклади по кошикам»
   Діти розкладують по кошикам цукерки та горішки, які розсипала мишка.
     - Молодці, діти, виконали всі завдання, і за це Мишка пригощає вас цукерками. 
     - Скільки цукерок у коробці?

     - А скільки горішків?
     Діти дякують, прощаються з мишкою.

Конспект заняття з граматичного розвитку мовлення в групі раннього віку ДНЗ

Тема: В гості до бабусі  Галі.
Мета: Вчити узгоджувати прикметники з іменниками в роді та числі ( синій клубочок , зелені клубочки ); вживати слова з суфіксами - ,, ик ” , ,,- ичк ” (песик, мурчик  ) ; вправляти дітей у правильному вживанні відмінків з прийменниками  ,,в ” , ,,на ” ( в коробочці , на підлоці ) ; працювати над збагаченням словникового запасу дітей ( курча, цуценя, котик – мурчик , муркотик ) іменниками зі зменшувально – пестливими суфіксами . Закріпити знання дітей про свійських тварин. Допомогати малятам розрізняти  тварин за зовнішніми ознаками, характером поведінки. Називати основні кольори. Розвивати уяву, зв’язне мовлення, вправ-ляти у звуконаслідуванні. Виховувати доброзичливі стосунки між дітьми.

Обладнання : макет української хати, макет будки; іграшкові собака, кіт, корова, курка, півень, курчата; різнокольорові коробочки із клубочками, паровоз.
Хід заняття:
1. Сюрпризний момент .
- Діти , прийшла я сьогодні в садочок , а на столі пакунок . Та ще який великий , щось у ньому торохтить . Як ви гадаєте , що там ?   (Відповіді дітей ) 
- А хочете дізнатися , що в ньому ?( Паровоз , поїзд )
Мабуть ,не простий паровоз , а чарівний . Він відвезе нас до бабусі Галі, познайомитись з тваринами , живуть в неї.
(Я візьму цей паровоз, а ви вставайте за мною вагончиками,  щоб веселіше було давайте заспіваємо).
Паровоз  гудок дав  і вагончики  помчав.
Чух – чух ,чу – чу, я далеко вас помчу.
Ту – ту – ту ”. (зупинилися сказали ш-ш-ш  ).
2. – Ось і зупинка ,, Хатинка бабусі Галі  ” .
Щось не видно бабусі . А хто це нас зустрічає ? ,, Гавкає , кусає , в дім не пускає ” (собака ).  А як можна сказати лагідно про собаку ? ( песик , цуценятко ).
– Для чого потрібен собака ? Що він робить ? ( він охороняє дім ).
– Як гавкає собака ? (гав –гав ). А ще , малята , коли собака злиться , то вона гарчить ,ось так : гар-гар-гар .А що їсть собака ?  ( кість ,м’ясо , кашу тощо ). Як  називається   будинок собаки ? ( будка ) . От ми і познайомились з собакою .
3.А це хто там лежить на килимку ?  Має пухнастий хвостик і гострі кігті . Хлебче  молоко , ловить мишей . ( Так це котик ). Як нявчить котик ? Давайте пригадаємо  забавлянку про ,, Кицю Муру ”  - Хто хоче розказати?
Киця Мура, де ти була ?
У бабусі.
Що робила?  Миски мила,
Дві помила, дві розбила,
баба мене насварила.
- Як звали кицю ? (Мура )
- За що її баба насварила ? (розбила миски )
- Що любе їсти  киця ? ( молочко , рибку , ковбаску ,сметанку , м’ясо )
- Ви знаєте коли котик не голодний , хоче погратися , то він муркоче ось так : мур-мур ( діти повторюють ). Тому   його так і називають ,,котик  - муркотик ”  , ,,котик – мурчик  ” .
Подивіться , як погрався наш котик , порозкидав  всі бабусині клубочки .
Д/г. ,,Ро-зклади  по коробочках”. ( Пояснення: клубочки лежали в ось цих кольорових коробочках . Як ви думаєте куди ми покладемо ось цей (жовтий ) клубочок ? Де така ж коробочка ? Розкладіть клубочки в коробочки за кольором . Де лежав  клубочок ? (на підлозі ). Куди ти його поклав ?( в коробочку ) .
4 . Ще діти у бабусі живе гарна родина , ось   їх будиночок  . ( у гнізді  курка, курча , півень ).
– Тато …півник , мама …курка , діти…курчата . Давайте пригадаємо  хто як каже?
Фізкультхвилинка  (під музику ) А зараз ми  всі перетворимось на півників . (діти сідають ).
- Давайте пригадаємо , що їдять півник і курочки ? ( травичку, зернятко, черв’ячків ,крихти хліба). Курочки корисні тим , що несуть яєчка. Давайте роздивимось курчаток. Які вони? (маленькі, гарненькі, жовтенькі, пухнасті, м’якенькі). Вони  такі маленькі і всього бояться , давайте залишимо  їх біля мами .
5. У бабусі Галі ще є корова , хочете її побачити ?  (так ) ТРВЗ (очі швидше закривайте і корівку уявляйте ).
6. Як лагідно можна назвати корову ? ( корівка , корівонька ). Як ,, мукає ”  корова? ( му-му ).
-Що дає нам корівонька? (молоко). (Розгляд молока 1 літровій банці)
- Молоко яке ? (біле , смачне , запашне , корисне ). А що любить їсти корова ? (траву , сіно ).
7. Підсумок. От ми і познайомились з домашніми  тваринами , які живуть у бабусі Галі . Їх називають домашніми або свійськими , бо вони живуть біля людей. То яких тварин ми сьогодні бачили ? (собаку, кота, курку, півня, курчат, корову).
– Як називаються ці тварини? (Домашні тварини) . Чому ? (бо вони живуть біля людей) .
Малята, давайте попрощаємось з домашніми тваринами , нам час повертатись  в дитячий садок . ( до побачення ).
- Шкода, що ми не побачили  бабусю. Вона  мабуть кудись пішла. Для того щоб повернутись до садочка , скористаємось чарівним паровозом .
Продуктивна діяльність. (колективна робота  аплікація)
Обладнання: аркуш тонованого паперу А3 , силуетне зображення  свійських тварин та хата – готові форми для наклеювання , клей олівець .
Мотивація . Давайте зробимо картину на згадку про подорож до бабусі .
Спільна робота . Діти за бажанням розміщують силует своєї тварини на аркуші . Під час роботи індивідуально закріплюються назви тварин або кольори , поняття домашня тварина .

Підсумок. Помилуватися картиною разом з дітьми, запропонувати придумати для неї назву.

08.04.2016

Мозайка "Чудо горошинки " від любимого Weplay


Подивіться на цю чудову гру!Можна виконувати об"ємні композиції, розповідати і про ширину, і про довжину, і про висоту, а також порівнювати властивості об"єктів. Це конструктор і мозаїка одночасно .

 

  

  

   

Життя дитини в Монтессорі групі


Сенсорні карточки


 












Візерунки на молоці

     Малюванням на молоці варто зайнятися хоча б один раз - заради незвичайних візерунків, які виходять в результаті.
    Вам доведеться пожертвувати всього 100-150 мл дорогоцінної рідини - це набагато дешевше багатьох фарб.
   Сам процес такого малювання досить простий. Налийте молоко в невелику плоску тарілку. Пензлика (або зубочистки, або ватяні палички) спочатку занурюйте в фарбу, а потім в молоко, щоб на його поверхні утворилося кольорова пляма. У центр плями капніть трохи засобу для миття посуду, рідкого мила або гелю для душу - тобто будь-якого знежирюючого кошти.
   В результаті виходять дуже цікаві розводи і завитки, які можна перенести на лист акварельного паперу, поклавши його на поверхню молока.


04.04.2016

СЛАБКА ВОЛЯ ДИТИНИ: ПОДОЛАННЯ В МОНТЕССОРІ-СЕРЕДОВИЩІ

   У житті є багато активних дій, які ми не любимо. Але найчастіше і для дітей, і для дорослих неприйнятні ті дії, в яких, в силу різних причин, не виходить розібратися. Цікаво робити те, що добре виходить, і бути «щасливчиком», чи навпаки. Одиниці тих, якими ми  захоплюємося, ті, які долають труднощі, проявляють характер, домагаються  успіхів всупереч, а не завдяки. А починається це ще в дитинстві: «Не вмію добре грати в шахи, значить, мені це не цікаво»; «Не виходить потрапити ногою по м'ячу - НЕ футболіст, значить»; «Не виходить відразу поїхати на велосипеді -  не буду більше вчиться кататися на ньому»; «Якщо м'язи слабкі, постараюся зайвий раз не рухатися» ... Зрозуміло, що не можуть всі бути успішними в усьому. Дуже часто причина криється в порушенні механізмів вольового процесу.
    Про деяких дітей педагоги кажуть: «Вчиться погано, зате поведінка хороше - дуже слухняний дитина». Такі діти тихі, спокійні, якщо не сказати боязкі, частіше мовчать, а якщо і говорять, то тихим голоском. У цих дітей просто переважає процес гальмування. Їм потрібна активність, більшу кількість імпульсів-спонукань до діяльності, але частіше їх залишають наодинці зі своєю слабкістю, і вона їх затягує, немов болото. Є й інша категорія дітей - «Не може всидіти на місці, лізе, куди не слід, йому більше всіх треба, шумить постійно» - дитина просто збуджена, але таких найчастіше сприймають, як порушників спокою і порядку, а то і зовсім виноситься вирок - невиховані. На ділі, і в тому, і в іншому випадку порушена рівновага між процесами гальмування і збудження. Випадок досить поширений. І незважаючи на різницю в симптоматиці, проблема одна - слабка воля дитини.

    У середовищі Монтессорі ця проблема вирішується за допомогою самостійно вибраної діяльності. Зацікавлені діти, повністю занурені в свою самостійно обрану діяльність, що працюють досить тривалими циклами, - це відмінний заклик-запрошення для безвольних дітей (збудження). Розумна послідовність рухів, яка направлена на  чітку послідовність оволодіння вправи, дозволяє легкозбудливим дітям розвинути вміння стримувати себе (гальмування). Надмірно сором'язливий дитина, отримує можливість для експериментування в самостійної діяльності. Загалом, кожна дитина, працюючи в Монтессорі-середовищі, має  можливості для відновлення балансу своїх індивідуальних вольових процесів: слабкі мають можливість стати сильнішими, а сильні - удосконалюються.
    Дисбаланс вольового механізму небезпечний, і чим далі заходить цей процес, тим більш руйнівним він стає. Схильність до збудження загрожує зайвою імпульсивністю, необдуманістю вчинків. Дитині складно доробити вибрану справу до кінця, він швидко перескакує від однієї дії до іншого. Повністю реалізувати свої таланти така дитина може, лише щодня тренуючи свій «модуль гальмування» за допомогою самостійного вибору, кожен раз доводячи починання до логічного завершення і прибираючи матеріал на місце. Рухи такої дитини поступово перестають бути рвучкими, вони стають плавними і граціозними. Такому малюку  необхідно плавне збільшення кількості доступних до подолання труднощів.
 Дитина з домінантою гальмування часто може бути нещасний, в глибині душі він жадає рухів. Сотні невисловлених слів і нереалізованих поривів, не знаходячи виходу, терзають його, але він навпаки завмирає-замовкає. Така дитина намагається ухилятися від роботи і соціальних взаємодій, демонструє байдужість.  Тому так важливо дати можливості для розкриття потенціалу, вдумливо вислухати, якщо він говорить, дати вчасно підтримку і стати опорою, не чекаючи прямих прохань про допомогу. Для такої дитини важливий матеріал, через який він отримає бажану взаємодію ( плетіння шнурка, бесіда, будь-які групові активності).

Тренування волі в процесі самостійно вибраної діяльності   вирівнює процеси збудження і гальмування і допомагає дітям з різними рівнем превалювання однієї з функцій (порушення-гальмування) над іншою. Але слід додати, що досягнення індивідуального рівноваги ще не говорить про створення вольової особистості, це тільки початок шляху до вершин сильного характеру.  Ми повинні допомагати розвитку дитини, спираючись, перш за все, на його власне чуття у виборі характеру власної діяльності. Ми повинні слідувати за дитиною, а не керувати його культурним розвитком. Відриваючи його від самостійно обраних занять, щоб змусити його зайнятися чимось більш корисним, з нашої, дорослої точки зору, змушуючи його відкласти чергове миття столу, наприклад, заради арифметики або написання букв, ми плутаємо засіб з метою і порушуємо цілісність особистості дитини . Ми повинні пам'ятати, що дитина зайнята набагато важливішою справою: саморозвитком  себе - ЛЮДИНИ.